Karaaslan Mimarlık Ofisi- Açık Ofis Nedir?

Açık Ofis Nedir?

Açık Ofis çalışanların tek bir mekanda birbirini ayıran duvarlar olmaksızın bölümlere ayrıldığı ve bir bütün olarak çalıştığı iş ortamlarıdır.  

Açık ofis sistemleri başta teknoloji şirketleri olmak üzere iş dünyasında son zamanlarda oldukça tercih edilmektedir. Bunun başlıca sebepleri; işverenlerin, iş ortamındaki şeffaflığı artırmak ve departmanlar arasındaki iletişimi geliştirmek istemesidir. Bugün, doğru tasarım ve ekipmanlar kullanıldığı takdirde açık ofis sistemleri en verimli çalışma sistemi olarak kabul edilmektedir.

Açık ofis sistemleri, iş ortamındaki şeffaflığın en yüksek oranda sağlandığı sistemlerdir. Üretilen iş her ne olursa olsun, tüm departmanların tek bir çatı altında engeller olmadan çalışması şeffaf bir iş ortamı sunmaktadır. İş ortamındaki tüm cihazların ve sistemlerin her departman tarafından kolaylıkla erişilebilir konumda olması buna iyi bir örnektir. Siz de iş yerinizde çalışanlarınıza karşı daha şeffaf olmak isterseniz ve onlardan şeffaflık talep ederseniz iş yerlerinizde açık ofis kullanımını tercih edebilirsiniz.

Açık ofis sisteminde departmanlar arasında iletişim daha kolay bir şekilde gerçekleşir ve olası problemler minimuma indirilir. Ayrıca çalışanların verimliliğini analiz etmek isteyen bir yönetici, açık ofis sistemi sayesinde dolaşmak zorunda kalmadan tüm çalışanları tek bir yerden kontrol edebilecektir. Böylelikle üretilen işin mahiyeti kolaylıkla tespit edilebilir durumdadır.

Günümüz iş dünyasında, uzmanlar tarafından iş verimini artırdığı gerekçesiyle açık ofis kullanımı teşvik edilmektedir. Bugün, departmanlar arasındaki iletişimi ne kadar kolay ve erişilebilir kılarsak, üretimdeki verimliliği de o kadar artırmış oluyoruz. Çünkü, bugünün ihtiyaçlarını tek bir iş koluyla verimli bir şekilde karşılamak neredeyse mümkün değildir ve çoğunlukla birkaç departman eş zamanlı çalışarak bunu başarabilmektedir. Açık ofis sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı çağrı merkezleri buna iyi bir örnektir. Bu işyerlerinde departmanlar arasındaki iletişimin hızlılığı ve kolaylığı, üretimin verimliliği ile doğru orantılıdır.

Bugünün teknoloji dünyasında, diğer her şeyde olduğu gibi iletişimdeki ‘hız’ da en geçerli akçe olarak görülmektedir. Günümüz insanları; zamanında teslim edilmeyen kargoyu iptal etmekte, geciken yemeği iade etmektedir. Bugün, iletişimdeki hız sadece işveren-işçi arasında değil, aynı zamanda işveren-müşteri arasında da oldukça önemlidir. Modern çağın hızlı teknolojisine ayak uyduramayan işletmeler, bir bir iflas etmekte veya daha hızlı işletmelerin gölgesinde kalmaktadır. Tam da bu yüzden, açık ofis sistemleri yeni dünyanın hızına yetişmek isteyen işletmeler arasında hızla talep görmeye devam etmektedir.

Yapılan birçok araştırma, doğru tasarım ve ekipmanlar kullanıldığı takdirde açık ofis sistemlerinin diğer sistemlere oranla daha verimli bir iş ortamı sunduğunu onaylamıştır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, açık ofis sistemleri iş dünyasına hızlı bir iletişim ortamı ve eş zamanlı çalışma imkanı sunmaktadır. Açık ofis sistemi kullanan işverenler, çalışanlarının verimliliğini ölçmek istediği her an bunu kolaylıkla yapabilmektedir. Yapılan iş açık ve ortadadır ve herhangi bir duvar veya kapı ile engellenmemiştir.

Siz de açık ofis tasarımı yaptırmak isterseniz mimarlık ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.